28. MČR dospělých v halové lukostřelbě

O víkendu 10. -11. 3. 2018 proběhlo v Prostějově 28. Mistrovství České republiky dospělých v halové lukostřelbě. Konkurence byla opravdu vysoká – ze všech koutů státu se na akci sjelo zhruba 250 účastníků, náš klub zde reprezentovalo dvacet střelců. I přes nabité startovní pole se našim mužům podařilo získat nejcennější první místo mezi družstvy! V jednotlivcích se pak dařilo Janu Vožechovi, který vybojoval bronzovou medaili. Celý šampionát proběhl v příjemné atmosféře pod technickým zajištěním domácího klubu. Souhrnné výsledky:

Muži:

 • Jan Vožech – kvalifikace 552 bodů, celkové 3. místo a bronzová medaile
 • Milan Šustr – kvalifikace 569 bodů, celkové 5. místo
 • Dominik Kalvas – kvalifikace 533 bodů, celkové 7. místo
 • Erik Ebermann – kvalifikace 524 bodů, celkové 17. místo
 • Marek Janout – kvalifikace 521 bodů, celkové 35. místo
 • Tadeáš Kalvas – kvalifikace 519 bodů, celkové 38. místo
 • Martin Kronďák – kvalifikace 516 bodů, celkové 40. místo
 • Patrik Dimov – kvalifikace 512 bodů, celkové 42. místo
 • David Bárta – kvalifikace 480 bodů, celkové 59. místo
 • Miloš Bárta – kvalifikace 441 bodů, celkové 68. místo

Ženy:

 • Tereza Boudová – kvalifikace 464 bodů, celkové 8. místo
 • Jana Cimická – kvalifikace 524 bodů, celkové 9. místo
 • Barbora Soukupová – kvalifikace 519 bodů, celkové 9. místo
 • Eliška Beránková – kvalifikace 503 bodů, celkové 9. místo
 • Silvie Bouřilová – kvalifikace 456 bodů, celkové 9. místo
 • Tereza Brandová – kvalifikace 479 bodů, celkové 17. místo
 • Klára Nechutná – kvalifikace 465 bodů, celkové 17. místo
 • Michaela Eisenreichová – kvalifikace 430 bodů, celkové 17. místo
 • Lucie Kronďáková – kvalifikace 423 bodů, celkové 34. místo

Senioři:

 • Robert Reichl st. – kvalifikace 518 bodů, celkové 5. místo

Družstva:

 • Muži A (Vožech Jan, Šustr Milan, Kalvas Dominik, Kalvas Tadeáš) – kvalifikace 1654 bodů, celkové 1. místo a titul Mistrů ČR
 • Muži B (Ebermann Erik, Kronďák Martin, Dimov Patrik, Bárta David) – kvalifikace 1552 bodů, celkové 9. místo
 • Ženy A (Cimická Jana, Boudová Tereza, Brandová Tereza, Soukupová Barbora) – kvalifikace 1522 bodů, celkové 4. místo
 • Ženy B (Beránková Eliška, Nechutná Klára, Eisenreichová Michaela, Kronďáková Lucie) – kvalifikace 1398 bodů, celkové 6. místo

Na sobotním programu převažovala kvalifikace, která se střílela ve třech skupinách. Mezi reflexními luky startovalo v námi zastoupených kategoriích 70 mužů, 39 žen a 31 seniorů. Už postup do eliminačních kol proto nebyl nic samozřejmého. Naši účastníci ale měli velké odhodlání, které spolu s kvalitní a dlouhodobou přípravou zajistilo, že do eliminačních soubojů pokračovalo 14 plzeňských střelců v bílých dresech. Zde stojí za vyzdvihnutí hned několik výkonů. Prvním z nich je 3. místo v kvalifikaci a nový osobní rekord 569 bodů Milana Šustra. Zadruhé je to Erik Ebermann, který se po půlroce od nástupu do klubu dokázal probojovat mezi nejlepších 32 mužů. O jeho postupu rozhodoval až napínavý rozstřel s dalšími dvěma střelci. Za poslední zmínku stojí výkon Martina Kronďáka, který na svém prvním MČR dokázal zvednout svůj osobní rekord na krásných 516 bodů. V sobotu večer nás ještě čekala první eliminační kola. Muži i ženy se tak pokusili posunout zas o něco blíž vytouženým medailovým pozicím.

V neděli nás pak čekaly důležité souboje jednotlivců a družstev. Mezi osm nejlepších seniorů se zvládl prostřílet Robert Reichl st. Ve čtvrtfinále pak narazil na vítěze kvalifikace a následného celkového vítěze Jiřího Hetmana z Prostějova. Souboj byl velice napínavý a o jeho výsledku rozhodoval až jediný šíp v rozstřelu, který zasáhl u obou střelců stejné bodové pole. Robertův šíp byl však od středu terče o trochu dál, což znamenalo vítězství Hetmana 6:5 a Robertovo celkové 5. místo.

Ženám se bohužel příliš nedařilo mezi šestnáctkou nejlepších, kam se předchozími vítězstvími probojovala Terka Boudová, Barča Soukupová, Eliška Beránková a Jana Cimická. Přesto zde za zmínku stojí souboj Elišky Beránkové s českou reprezentantkou a vítězkou celého závodu Maruškou Horáčkovou z Arcusu Plzeň, který se rozhodoval až během rozstřelu, kde byla Maruška přesvědčivější. V jednu chvíli ale aktuální výsledek ukazoval 5:1 pro Elišku. Mezi osm nejlepších žen se probojovala pouze Terezka Boudová, která ve čtvrtfinále nestačila na Barboru Kramperovou z Votic. I tak je její celková 8. příčka krásné umístění.

V kategorii mužů se přes osmifinále probojovali tři nadějní střelci. Honzovi Vožechovi, Milanu Šustrovi i Dominiku Kalvasovi se podařilo porazit náročné soupeře, a mohli tak pokračovat dál. Ve čtvrtfinále se rozhodovalo mezi Honzou a Milanem, kteří se, ač kluboví i týmoví spolustřelci, stali na jeden souboj protivníky. Přes vyrovnanost výsledků nakonec zvítězil Honza Vožech 6:4 a Milan skončil na celkovém 5. místě. Dominik ukázal divákům skvělé střílení a dobré stabilní nástřely, které ale naneštěstí nestačily na Petra Weingartnera z Humpolce. Přesto je jeho umístění jakožto juniora na dospělém MČR výborným výsledkem. V semifinále se Honza Vožech utkal s Františkem Hajdukem z domácího Prostějova, kterému se dařilo více a porazil našeho střelce 6:4. Honza dal všechny své síly do posledního rozhodujícího eliminačního kola proti již zmíněnému Petru Weingartnerovi, ve kterém se mu podařilo zvítězit v rozstřelu suverénní desítkou. Tento jeden výstřel mu přinesl celkové třetí místo a bronzovou medaili mezi jednotlivci.

Poslední na programu byla soutěž družstev. Z kvalifikace postoupily všechny čtyři složené týmy 1. LK Plzeň 1935. U žen nám ale příliš nepřálo štěstí v jejich pořadí. O jediný bod se družstvo žen B svým nástřelem umístilo na 7. místě, což jej do prvního eliminačního kola poslalo proti našemu družstvu žen A, které v kvalifikaci skončilo druhé. Holkám se zde dařilo na obou stranách, ženy A však ukázaly své silnější obsazení a porazily ženy B 5:1. V dalším kole se utkaly s Ostravou A, se kterou vedly vyrovnaný boj dokonaný až rozstřelem, kde Ostava byla bohužel silnější. Ženy se proto šly utkat o bronzovou medaili. Situace se však opakovala v podobném duchu, akorát proti Ostravě B. Souboj ve stavu 4:4 rozhodoval rozstřel, kde obě družstva měla 25 bodů, Ostrava však vyhrála na nejlepší šíp, který byl v terči blíž středu. Ženy A si tak z Prostějova odváží 4. místo.

U družstva mužů B, složeného ze samých nováčků a jednoho kadeta, byl úžasný výsledek už samotný postup do eliminačních kol. Souboj s ostřílenějšími střelci z klubu Patriot Brno si proto užívali a sbírali zkušenosti do dalších let. Patriot zvítězil 6:0. Zkušení muži A si za svou cestu na stupeň vítězů nenechali nic líbit. Nejprve suverénně porazili družstvo LK Eska Cheb B 6:0. Ve čtvrtfinále zvítězili nad Arcusem Plzeň 5:3. V semifinále pokračovali vítěznou linií nad Patriotem Brno 6:2. Ve finále se muži potkali se svým soupeřem z 1. ligy, s týmem z Prostějova. Po prohrané první sadě ale kluci otočili stav a nelítostně soupeře vyprovodili pro stříbro. Výhra v tomto posledním souboji 5:3 je opět dovedla na nejvyšší stupeň vítězů a pro titul Mistrů ČR pro rok 2018.