O klubu

  • O lukostřelbě

    Naše střelnice

    Lukostřelba je jednou z nejstarších dovednostních disciplín vůbec. Nejprve vznikla jako efektivnější způsob lovu zvěře a postupně byla zdokonalována na bojovou dovednost. V pozdním středověku se pak lukostřelba stala zábavou pro vysokou šlechtu a postupně se oddělovala jako samostatná disciplína. Dnes je luk modernizován novými materiály a technologiemi a z lukostřelby se stal i vrcholový sport, který patří k jedněm z nejstarších olympijských sportů.

    Lukostřelba je krásný a vznešený sport, který potřebuje mnoho trpělivosti, kázně, sebekontroly, ale i fyzickou kondici, preciznost a poctivost. Jedná se o velmi příjemnou a zároveň poctivou disciplínu, kterou lze provozovat v podstatě v jakémkoli věku či fyzickém stavu. Nelimituje Vás zde pohlaví, věk, BMI. Je jedno, jestli máte dlouhé či krátké ruce nebo nohy nebo dokonce zda je vůbec máte. Lukostřelba je jeden z mála sportů, kde mohou handicapovaní soutěžit se stejnými podmínkami jako zdraví sportovci. Z luku lze střílet například z invalidního vozíku nebo třeba jen s jednou rukou, dokonce i bezruký člověk je schopen úspěšně závodit. Nelimituje Vás například ani nevidomost či ztráta sluchu. Lukostřelba je skutečně sport pro každého.

    Kategorie

    Lukostřelba se dělí na několik divizí (typů luků) a všechny divize se pak dále dělí na věkové třídy. My se specializujeme na terčovou (venkovní) lukostřelbu v divizi reflexního luku. Tato oblast lukostřelby je v České republice nejoblíbenější a také nejprestižnější a my se zaměřujeme na lukostřeleckou budoucnost, tedy na děti od 9 let věku (4. třída) a obzvláště na dorostenecké třídy (14 až 18 let).

    Přesto nemáme problém vést tréninkový proces jakékoli divize, třídy či kategorie. Náš tým trenérů je připraven na všechna odvětví lukostřelby.

    Náš klub

    Jsme mladý kolektiv, který vzniká od roku 1998, původně pod vedením trenérky Heleny Bauerové, od roku 2004 pak pod vedením Jana Šípka. Dnes máme přes 100 aktivních lukostřelců a přes 250 členů. Za šest let jsme pod vedením paní Bauerové získali rovnou stovku medailí na mistrovstvích České republiky. Od roku 2004 pak Jan Šípek připravil střelce na zisk dalších 262 medailí. Od roku 2003 nechybí alespoň jeden z našich střelců na mezinárodním závodě. Za posledních 15 let jsme se již 22 krát postarali o zlepšení českých rekordů.

    Naše družstvo na MČR

    Zároveň se však staráme o střelce, kteří nemají ambice závodit a lukostřelbu provozují jen pro své uspokojení a pro zábavu. Těmto střelcům se věnují fundovaní trenéři, aby prováděli tento krásný sport správně a aby je pak více bavil.

    Poslední částí naší práce je přiblížit lukostřelbu veřejnosti. Ať už formou firemních akcí či tréninkovými hodinami pro veřejnost. Naším hlavním cílem je, aby si co nejvíce lidí mohlo tento sport alespoň jednou v životě vyzkoušet a okusit pocit zasáhnutého středu terče po vypuštění šípu.

    Náš klub zajišťuje výuku ve sportovní třídě, která funguje na 1. Základní škole v Plzni Košutce. Současnými trenéry této sportovní třídy jsou Jan Šípek a Hana Šípková. Děti absolvují odbornou přípravu pod vedením trenéra, která je uvede do světa lukostřelby. Samozřejmě absolvují závody a nejlepší z nich se pak účastní mistrovství České republiky.

    Závěrem

    Pokud jsme vás zaujali a myšlenka věnovat se lukostřelbě, ať už vrcholově nebo pro zábavu, vás nadchla, můžete nás kdykoli kontaktovat nebo přijít k nám na střelnici. Váš případný zájem nám udělá radost a budeme se na vás těšit.

  • Historie

    Jak už název napovídá, první zmínky o našem klubu se datují do roku 1935, kdy existovala skupinka lukostřelců v rámci trampského spolku White Star. Během následujících let se z lukostřeleckých nadšenců vytvořilo družstvo, které pod záštitou ZSS Škoda závodilo už na mistrovství ČSR v roce 1943.

    První medaili přivezl v roce 1947 Josef Brejcha a následující rok se lukostřelba oficiálně připojila k dalším sportům v závodech Škoda. Hlavním cílem se stalo vybudování vlastní střelnice, pro kterou bylo vybráno místo na Obcizně (kde se naše sportoviště nachází dodnes). Dočasně se naši střelci usídlili v Doudlevcích. Po 2736 hodinách práce bylo dokončeno sportoviště na Obcizně v roce 1950.

    Klub v té době čítal 17 mužů, 6 žen, 8 dorostenců, 10 dorostenek a 25 žáků. Tento rok se stal pro nás velmi úspěšným. Na naší nové střelnici bylo uspořádáno mistrovství ČSR a 3 další závody, naši střelci získali nejen 25 prvních, 19 druhých a 15 třetích míst ale také 15 ČSR rekordům, a to z účasti na 10 závodech. V následujícím roce (1951) se stala Eliška Šafránková mistryní světa.

    V roce 1961 byl vytvořen lukostřelecký kroužek při škole ve Schwarzově ulici pod vedením pana Šefrny. Na zimní přípravu proběhlo stěhování do haly TJ Sokol ve Štruncových sadech na levý balkón, kam se vešly 3 terčovnice. V letech 1967-1974 se ke klubu přidává nová později úspěšná generace, a to například Zdeněk Horáček, Jiří Voráček, Jiří Řepík a Vladimír Navara.

    V roce 1979 se Jiří Řepík připojuje k československé reprezentaci na výjezdu do Severní Korei, Peyongyangu, vedeným Miloslavem Harmáčkem, který mimo funkce šéfa reprezentace dorostu působí jako šéf trenér našeho klubu.

    V roce 1984 se v Plzni pořádala tzv. „trucolympiáda“. Státy východního bloku si udělaly vlastní speciální mezinárodní závody, tzv. Družby, které nahrazovaly účast na Olympijských hrách. Naše republika pořádala lukostřelbu a to právě se zajištěním ze strany našeho klubu. Díky tomu jsme získali nejnovější vybavení, jako terčovnice nebo světelný semafor.

    Po Sametové revoluci se otevřel trh s lepším zbožím a cena lukostřelby klesla, což umožnilo větší lukostřelecký rozvoj. V roce 1996 došlo k rozepřím ve vedení klubu, které vyústilo k rozdělení a založení nového klubu Ingo Plzeň pod vedením Zdeňka Horáčka (nyní Arcus Plzeň). Stávající klub LK Škoda Plzeň tak zaznamenal velký pokles členské základny na méně než 10 aktivních střelců.

    Do pozice šéf trenéra byla zvolena Helena Bauerová. Ta se zasloužila o zařazení lukostřelby jako školní specializace na 2. stupni 1.ZŠ a začala se věnovat náboru nové generace lukostřelců. Mezi nimi se objevuje i současný šéftrenér Jan Šípek, v dalších letech pak např. Jan Vožech a Milan Šustr.

    Na jaře 2004 ukončuje Helena Bauerová svoji činnost v klubu a na Valné hromadě je jejím nástupcem zvolen Jan Šípek. Klub tehdy čítá cca. 50 aktivních střelců hlavně z řad mládeže. V průběhu následujících let dochází k postupnému růstu členské základny i její výkonnosti na současných 150 aktivních členů, kteří každý rok získají desítky medailí na národních šampionátech a pravidelně reprezentují ČR na mezinárodním poli.

  • Osobnosti
    Osobnosti
  • Úspěšnost
    Úspěšnost