O lukostřelbě

Naše střelnice

Lukostřelba je jednou z nejstarších dovednostních disciplín vůbec. Nejprve vznikla jako efektivnější způsob lovu zvěře a postupně byla zdokonalována na bojovou dovednost. V pozdním středověku se pak lukostřelba stala zábavou pro vysokou šlechtu a postupně se oddělovala jako samostatná disciplína. Dnes je luk modernizován novými materiály a technologiemi a z lukostřelby se stal i vrcholový sport, který patří k jedněm z nejstarších olympijských sportů.

Lukostřelba je krásný a vznešený sport, který potřebuje mnoho trpělivosti, kázně, sebekontroly, ale i fyzickou kondici, preciznost a poctivost. Jedná se o velmi příjemnou a zároveň poctivou disciplínu, kterou lze provozovat v podstatě v jakémkoli věku či fyzickém stavu. Nelimituje Vás zde pohlaví, věk, BMI. Je jedno, jestli máte dlouhé či krátké ruce nebo nohy nebo dokonce zda je vůbec máte. Lukostřelba je jeden z mála sportů, kde mohou handicapovaní soutěžit se stejnými podmínkami jako zdraví sportovci. Z luku lze střílet například z invalidního vozíku nebo třeba jen s jednou rukou, dokonce i bezruký člověk je schopen úspěšně závodit. Nelimituje Vás například ani nevidomost či ztráta sluchu. Lukostřelba je skutečně sport pro každého.

Kategorie

Lukostřelba se dělí na několik divizí (typů luků) a všechny divize se pak dále dělí na věkové třídy. My se specializujeme na terčovou (venkovní) lukostřelbu v divizi reflexního luku. Tato oblast lukostřelby je v České republice nejoblíbenější a také nejprestižnější a my se zaměřujeme na lukostřeleckou budoucnost, tedy na děti od 9 let věku (4. třída) a obzvláště na dorostenecké třídy (14 až 18 let).

Přesto nemáme problém vést tréninkový proces jakékoli divize, třídy či kategorie. Náš tým trenérů je připraven na všechna odvětví lukostřelby.

Náš klub

Jsme mladý kolektiv, který vzniká od roku 1998, původně pod vedením trenérky Heleny Bauerové, od roku 2004 pak pod vedením Jana Šípka. Dnes máme přes 100 aktivních lukostřelců a přes 250 členů. Za šest let jsme pod vedením paní Bauerové získali rovnou stovku medailí na mistrovstvích České republiky. Od roku 2004 pak Jan Šípek připravil střelce na zisk dalších 262 medailí. Od roku 2003 nechybí alespoň jeden z našich střelců na mezinárodním závodě. Za posledních 15 let jsme se již 22 krát postarali o zlepšení českých rekordů.

Naše družstvo na MČR

Zároveň se však staráme o střelce, kteří nemají ambice závodit a lukostřelbu provozují jen pro své uspokojení a pro zábavu. Těmto střelcům se věnují fundovaní trenéři, aby prováděli tento krásný sport správně a aby je pak více bavil.

Poslední částí naší práce je přiblížit lukostřelbu veřejnosti. Ať už formou firemních akcí či tréninkovými hodinami pro veřejnost. Naším hlavním cílem je, aby si co nejvíce lidí mohlo tento sport alespoň jednou v životě vyzkoušet a okusit pocit zasáhnutého středu terče po vypuštění šípu.

Náš klub zajišťuje výuku ve sportovní třídě, která funguje na 1. Základní škole v Plzni Košutce. Současnými trenéry této sportovní třídy jsou Jan Šípek a Hana Šípková. Děti absolvují odbornou přípravu pod vedením trenéra, která je uvede do světa lukostřelby. Samozřejmě absolvují závody a nejlepší z nich se pak účastní mistrovství České republiky.

Závěrem

Pokud jsme vás zaujali a myšlenka věnovat se lukostřelbě, ať už vrcholově nebo pro zábavu, vás nadchla, můžete nás kdykoli kontaktovat nebo přijít k nám na střelnici. Váš případný zájem nám udělá radost a budeme se na vás těšit.