28. MČR dorostu v halové lukostřelbě

Ve dnech 17. a 18. 3. 2018 proběhlo v hale na Západočeské univerzitě v Plzni pod vedením technicky zabezpečujícího klubu LK Arcus Plzeň 28. mistrovství České republiky dorostu v halové lukostřelbě. Výjimečností tohoto závodu bylo propojení s MČR para střelců, kteří během sobotního odpoledne spolu s juniory odstříleli kvalifikaci a večer už jsme znali jména vítězů i poražených po eliminačních kolech. Z členů 1. LK Plzeň 1935 se tohoto šampionátu zúčastnilo 14 střelců, jejichž boje o medaile a další úspěchy jsou shrnuty v tomto článku:

Junioři:

 • Petr Noháč – kvalifikace 527 bodů, celkové 4. místo
 • Dominik Kalvas – kvalifikace 503 bodů, celkové 5. místo
 • Matěj Jech – kvalifikace 534 bodů, celkové 8. místo
 • Adam Bárta – kvalifikace 395 bodů, celkové 18. místo

Juniorky:

 • Barbora Soukupová – kvalifikace 525 bodů, celkové 2. místo a titul vicemistryně ČR
 • Kateřina Špalková – kvalifikace 462 bodů, celkové 5. místo
 • Michaela Eisenreichová – kvalifikace 393 bodů, celkové 8. místo
 • Jana Schořová – kvalifikace 351 bodů, celkové 9. místo

Kadeti:

 • Patrik Dimov – kvalifikace 511 bodů, celkové 9. místo
 • Marek Šimurda – kvalifikace 417 bodů, celkové 17. místo

Kadetky:

 • Martina Vojtová – kvalifikace 503 bodů, celkové 3. místo a bronzová medaile
 • Denisa Šperlová – kvalifikace 499 bodů, celkové 8. místo
 • Jana Bosáková – kvalifikace 447 bodů, celkové 9. místo
 • Kristýna Vaníčková – kvalifikace 340 bodů, celkové 17. místo

Družstva:

 • Junioři A (Matěj Jech, Dominik Kalvas, Adam Bárta) – kvalifikace 1432 bodů, celkové 3. místo a bronzová medaile
 • Junioři B (Petr Noháč, Patrik Dimov, Marek Šimurda) – kvalifikace 1455 bodů, celkové 4. místo
 • Juniorky (Barbora Soukupová, Kateřina Špalková, Jana Schořová, Michaela Eisenreichová) – kvalifikace 1380 bodů, celkové 3. místo a bronzová medaile
 • Kadetky (Martina Vojtová, Denisa Šperlová, Jana Bosáková, Kristýna Vaníčková) – kvalifikace 1449 bodů, celkové 4. místo

Sobotní kvalifikace byla rozdělena na dvě části. Dopoledne stříleli kadeti a kadetky, po slavnostním zahájení pak proběhla odpolední část juniorů a juniorek, ke kterým se přidružili i para střelci. Výsledky kvalifikačního závodu si můžete přečíst v úvodním souhrnu. Nejlépe se zde dařilo třídě kadetek. Martina Vojtová skončila na třetí příčce tabulky a těsně za ní na příčce páté skončila Denisa Šperlová, která si výsledkem 499 bodů zvedla svůj osobní rekord o více než sto bodů. Za nejúspěšnější výsledek kvalifikace v kategorii juniorů můžeme označit osobní rekord 527 bodů Petra Noháče, který na mistrovství předčil všechna očekávání, dovolím si říct včetně svého.

Eliminační kola byla u staršího dorostu zahájena hned po kvalifikaci, v sobotu večer. Skrz tento první souboj se mezi osm nejlepších probojovali tři junioři a tři juniorky. V neděli se pak ve čtvrtfinále utkal Dominik Kalvas s vítězem MČR dospělých, prostějovským Josefem Křesalou. Oba střelci předváděli výborné výkony, ale souboj nakonec vyhrál Křesala, a to čistou desítkou v rozstřelu. Domča se umístil pátý. Další dva nadějní střelci z 1. LK Plzeň 1935, Matěj Jech a Petr Noháč, nastoupili v osmičce proti sobě. Petrovi se nepovedla jediná sada, jinak ale Matějovi nedal mnoho prostoru pro vítězství a porazil ho 6:2, což mu zajistilo postup do semifinále. Zde se také potkal s Pepou Křesalou, kterému nic nedal zadarmo, ale bohužel souboj skončil prohrou 6:4. Posledním soupeřem se Petrovi stal Vojtěch Chochola ze Startu Praha, který si neúprosnými nástřely třikrát 29 a závěrečnou 30 došel pro bronz a Petr Noháč skončil na úžasném 4. místě.

Třemi juniorkami mezi osmičkou nejlepších se staly Barča Soukupová, Káťa Špalková a Míša Eisenreichová. Barča čtvrtfinálem suverénně proplula 6:0 s Evou Kuhejdovou z Ostravy. Káti výkon proti Báře Kramperové z Votic, ač skončil její prohrou 7:3, zaslouží rozhodně velkou pochvalu za každý setový bod, který dokázala soupeřce utrhnout. Míša bohužel nestačila na Moniku Březinovou, se kterou skončila její cesta za medailí 6:0. Barča Soukupová pokračovala ve svém rytmu a porazila v semifinále reprezentantku Kláru Grapovou z Ostravy 6:0, což ji posunulo do souboje o zlato. Tam už jí ale naneštěstí došly síly a podlehla Kramperové 6:0. Odvezla si tak z mistrovství stříbrnou medaili a titul vicemistryně ČR.

Do eliminací v nejobsazenější kategorii kadeti reflexní luk se dostal i nováček na MČR Marek Šimurda. Mohl si tak vyzkoušet republikový souboj, a to přímo s celkovým vítězem, zlatým Jakubem Beštou z Arcusu Plzeň. Přes první kolo postoupil Patrik Dimov, který ale následně těsně nestačil na soupeře v osmifinále a 6:4 souboj prohrál. Umístil se tak na děleném 9. místě.

Mezi kadetkami se zadařilo nejvíce Martině Vojtové a Denče Šperlové. Do eliminací se také dostala Kristý Vaníčková, která 7:3 podlehla soupeřce v prvním kole a Jana Bosáková, která první kolo vyhrála 6:2, ale skončila v osmifinále. Denča si postup mezi osm nejlepších kadetek zajistila středovou desítkou v rozstřelu proti Radce Štádlerové, jejíž šíp byl v terči tak podobně blízko středu, že rozhodoval až metr. Ve čtvrtfinále pak bohužel neustála tlak Evy Šebestové ze Znojma, která Denču porazila 6:0. Martina Vojtová se probojovala přes tři střelkyně 6:0, 6:0 a 6:4 až do samotného semifinále. Tam se utkala s Eliškou Novotnou z Prostějova, jejíž nástřely byly velmi vysoké a vyprovodila tak Martinu do souboje o bronzovou medaili 6:0. Martina do střílení dala naprosto všechno a s Anetou Venhudovou z Ostravy zvítězila 6:4. Získala tak krásné 3. místo.

Soutěž družstev byla velice napínavá, a týmy 1. LK Plzeň 1935 z nich přivezly další dvě bronzové medaile a dvě čtvrtá místa. Na stupně vítězů se dostalo družstvo juniorů A, které v kvalifikaci nečekaně porazilo naše družstvo juniorů B. V prvním eliminačním kole obě tato družstva porazila svého soupeře v rostřelu. V semifinále už takové štěstí junioři neměli a podlehli družstvům z LK Cere a Startu Praha. Což znamenalo jejich vzájemný souboj ve finále. Ten si obě družstva užila do posledního šípu, protože o vítězi a držiteli bronzové medaile rozhodl až rozstřel, kde družstvo A mělo větší nástřel. Družstvo juniorek bohužel podlehlo v semifinále Ostravě, a umístilo se tak na bronzové příčce. Druhé čtvrté místo pak patří týmu kadetek, které v semifinále prohrálo se Startem Praha 6:0. Ve finále střílely kadetky velmi dobře, ale družstvo ze Znojma bylo o něco silnější a porazilo nás 5:3 poslední vyrovnanou sadou.