6. Akademické MČR v halové lukostřelbě 2017

V pátek 17. 2. 2017 proběhlo v Praze 6. akademické MČR v halové lukostřelbě. ZČU (i náš klub) vyslala do bojů 8 střelců, kteří získali 3 cenné kovy. Souhrnné výsledky:

Muži:
  • Kalvas Tadeáš – kvalifikace 551 bodů – 3. místo, bronzová medaile
  • Novák Martin – kvalifikace 376 bodů – 12. místo, konečné 9. místo
Ženy:
  • Cimická Jana – kvalifikace 536 bodů – 2. místo, stříbrná medaile
  • Jonáková Veronika – kvalifikace 523 bodů – 4. místo, konečné 4. místo
  • Brandová Tereza – kvalifikace 518 bodů – 6. místo, konečné 9. místo
  • Nechutná Klára (UK) – kvalifikace 501 bodů – 8. místo, konečné 9. místo
  • Boudová Tereza – kvalifikace 497 bodů – 9. místo, konečné 7. místo
  • Beránková Eliška – kvalifikace 444 bodů – 12. místo, konečné 9. místo
Družstva:
  • ZČU A (Cimická, Kalvas) – kval. 1087 bodů – 2. místo, stříbrná medaile
  • ZČU B (Brandová, Jonáková) – kval. 1041 bodů – 4. místo, konečné 8. místo


V soutěži jednotlivců se v prvním kole eliminací mužů střetl Martin Novák s Ondřejem Grošaftem z Palackého univerzity na kterého bohužel nestačil a podlehl mu 0:6. Tadeáš Kalvas měl díky dobrému umístění v kvalifikaci v prvním kole volný postup. V druhém kole se pak potkal s Tomášem Benešem z ČVUT, kterého porazil ve vyrovnaném souboji 6:4. V semifinále bojoval proti Karlu Pejčochovi z VUT, na kterého bohužel nestačil poměrem 3:7. V bronzovém finále mu byl soupeřem Dominik Chlachula z MU, který první dvě kola souboje dokázal vyhrát a vypadalo to, že náskok už udrží, nicméně skvělou střelbou Kalvas dokázal souboj obrátit do konečného skóre 6:4, čímž získal první cenný kov pro svou univerzitu.

V soutěži žen měla ZČU početnější zastoupení. V prvním kole si Jana Cimická poradila s  Pavlou Hadašovou z VŠTVS Palestra hladce 7:1. Veronika Jonáková zvítězila nad Lucií Borkovou z PU poměrem 7:3 a Tereza Boudová nad Klárou Nechutnou z UK 6:0. Eliška Beránková bohužel podlehla soupeřce Janě Vykukelové z VŠE 2:6. Tereza Brandová se v prvním kole potkala s Karolínou Řezáčovou, kde byla šťastnější právě Řezáčová. Mezi osmi nejlepšími střelkyněmi tak byly 4 ze ZČU. Jana Cimická i Veronika Jonáková si se svými soupeřkami poradily 6:2 a 6:0. Tereza Boudová, která narazila na pozdější mistryni Jindřišku Vaněčkovou z UK, podlehla 0:6. V první semifinálové dvojici Vaněčková, Jonáková lépe střílela Vaněčková, která vyhrála po těžkém boji 7:3. Stejným poměrem vyhrála semifinále i Jana Cimická nad Eliškou Koťátkovou z UK, čímž si tím zajistila obhajobu loňského stříbra. Oba finálové souboje pak byly napínavé až do samého konce – oba se rozhodovaly až v rozstřelu, zde bohužel ani jedna z našich reprezentantek neuspěla. Jana Cimická tak zajistila další medaili a to stříbrnou a Veronika Jonáková skončila na neoblíbeném čtvrtém místě.

V soutěži družstev se mezi nejlepších osm dokázaly dostat hned dva týmy ZČU. Tým ZČU B ve složení Brandová, Boudová hned v prvním souboji narazil na budoucího mistra, tým ČVUT A, kterému podlehl 0:6. Naopak tým ZČU A ve složení Kalvas, Cimická si bez zaváhání v prvním kole poradil s týmem Palackého univerzity poměrem 6:0. V semifinále si pak podobně počínal s týmem VUT, který přestřílel 5:1. Ve finále proti již zmiňovanému týmu ČVUT bohužel neuspěl. Sice za stavu 0:4 dokázali střelci ze ZČU otočit na 4:4 a dostat tak souboj do rozstřelu. Zde oba týmy střelily stejný výsledek, takže rozhodnout muselo měření lepšího zásahu, kde byl blíže ke středu terče soupeřův šíp. Z týmové soutěže zbyl pro Plzeň pouze stříbrný kov, přesto to znamenalo třetí medaili a tedy druhou pozici pro ZČU v úspěšnosti univerzit za UK.

Účastníků: 13 mužů a 17 žen v reflexním luku, 3 muži a 2 ženy v kladkovém luku.